Best answer: How much is a kg of rice in Uganda?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Kampala is 4,951 Shilling. This average is based on 9 price points.

How much is a kilo of rice in Uganda?

Uganda’s import price for rice in 2019 was US$0.43 per kilogram.

What is the cost of 1 kg rice?

1 Kg Basmati Rice, 5kg And 25 Kg, Rs 75 /kilogram Shiva Baba Traders | ID: 18339082848.

What is the cost of rice now?

Find below price of Basmati Rice and Hybrid Basmati Rice Varieties

Commodity State Price (Per Quintal)
1509 Steam Rice Delhi, Haryana INR 5700
1401 Steam Rice Punjab, Haryana, Delhi INR 5100
1401 Creamy Sella Rice Haryana, Delhi INR 4700
Pusa Basmati Sella Rice Madhya Pradesh INR 4200

How much is 1kg of beans in Uganda?

3500-3600/kg, Large Nambale beans cost Ugx. 3200-3300/kg.

How much is a kilo of beef in Uganda?

Economic data from Kampala shows that meat prices are hovering between 14,000 shillings and 20,000 shillings per kilogram, up significantly from 2020’s average of 10,000 shillings.

IT\'S FUNNING:  Who draw the flag of Nigeria?

What can 1 dollar buy Uganda?

What can one US dollar buy in Uganda? ( 2020)

  • I litre of petrol or gasoline.
  • 3 litres of bottled water.
  • 1 cold Nile Special beer.
  • 12 minutes of airtime on MTN or Airtel mobile network.
  • 500 MBs or 0.5Gbs of internet data on Airtel of MTN mobile network.
  • 9 eggs.
  • 2 rolex sandwiches.
  • 1kg of sugar.

How much does a house in Uganda cost?

Local house price variations

Kampala, the capital and the largest city in Uganda, has the country´s most expensive housing. The average price of two- and three-bedroom apartments in prime residential areas of Kampala stood at US$280,000 and US$325,000, respectively, in the first half of 2019, according to Knight Frank.

How much is a crate of soda Uganda 2020?

A crate of soda has increased to 10,000 shillings from 9,400 shillings. In some place like Market Street, Nasser Road, Shoprite and Garden City, a crate goes for 11,000 shillings.

How do you calculate 1kg price?

Since you ask for a formula, suppose the price were 1 kg for r rupees= r rupees per kg= r rupees/kg. What is the price for x grams? There are 1000 grams per kg so x grams is x/1000 kg and the price will be (x/1000)kg * r rupees/kg= xr/1000 rupees.

How much rice do I need for 1 person?

When it comes to rice the norm seems to be about ½ cup (90g) per person, although some people prefer to use a bit less – about 1/3 cup (60g) per person. And remember we are talking about uncooked rice here, which means that when it’s cooked it’s usually about a cup per person, as rice doubles in size.

IT\'S FUNNING:  Question: How are children treated in Igbo culture?

How many cups of rice is 1kg?

In terms of uncooked rice, cups can accomodate 200gms rice and hence we will get about 5 cups for 1 kg of rice. Its totally depends upon size of the cup. But ideal volume of a cup is 200 grams i.e. 5 cups will amounts to 1 k.g.

What is the price of 50 kg rice?

White Basmati Rice, 50 Kg, Rs 55 /kilogram Rathna Rice Traders | ID: 17656525088.

How much did rice cost in 2000?

Buying power of $20 since 1997

Year USD Value Inflation Rate
2000 $19.86 -1.59%
2001 $19.64 -1.09%
2002 $19.65 0.05%
2003 $20.16 2.57%