Frequent question: How much is a bag of rice in Ghana?

How much is 50kg bag of rice in Ghana?

Ghana kumasi – rice (local) – wholesale – 50 KG was at level of 247.47 ghanaian cedi per 50 KG in July 2021, down from 250 ghanaian cedi per 50 KG previous month, this is a change of 1.01%.

Ghana – Kumasi – Rice (local) – Wholesale – 50 KG.

Price Type: Wholesale
Price Type – Id: 94
Measure: 50 KG
Measure – Id: 94
Unit: Ghanaian Cedi Per 50 KG

How much does rice cost in Ghana?

Rice Local

The average price for a bag of local rice gained 1.49% to close the month at GHS 329.86. The highest price, GHS 400, was recorded at Accra and Dambai with the lowest price of GHS 252.00 recorded at Tamale.

How much is 1kg rice in Ghana?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Accra is GH₵14.

IT\'S FUNNING:  Your question: What is best business in Ethiopia?

Which brand of rice is best in Ghana?

Aduanehene Jasmine Perfume Rice

Customers who want to buy some bags of rice can contact 054-011-6926. This rice brand has been described as Ghana’s favourite.

How much is a bag of beans in Ghana?

A kilo of Ghana Beans is around US $32.37 in Accra and Kumasi, packed and ready for export. The price in GHS currency is 5.5831776. The prices of beans in Ghana per tonne for the years 2016, 2017, 2018 and 2019 were US$ 471.91, US$ 462.50, US$ 1,490.57 and US$ 1,148.29 respectively.

What can $100 buy in Ghana?

In Ghana, $100 Will Buy You …

Look for signature materials such as Kente, a mix of silk and cotton. With a little bargaining, you might get three dresses for your $100.

What is the price of 25KG rice?

MP Ponni Rice, Packaging Size: 25 Kg, Size: 25KG, Rs 32 /kilogram A.

What is the price of 1 kg rice?

1 Kg Basmati Rice, 5kg And 25 Kg, Rs 75 /kilogram Shiva Baba Traders | ID: 18339082848.

Is rice farming profitable in Ghana?

Rice plays an important role in the economy of Ghana through its contribution to agricultural gross domestic product (GDP). It is the second most consumed cereal staple after maize and contributes massively to enhancing household food security in Ghana (Antwi and Aborisade, 2017; MoFA, 2015).

How many kg is a bag of maize in Ghana?

The introduction of the new measure which resulted in a 23Kg gain on each bag sold resulted in extra incomes (15%) for producers. However, few institutions operating in the municipalities purchased maize with a standardized weight of 50Kg.

IT\'S FUNNING:  Question: How much capital is required to open a bank in Nigeria?

How much is a Litre of petrol in Ghana?

For comparison, the average price of gasoline in the world for this period is 49.32 Ghanaian cedi. Use the drop menu to see the prices in gallons.

Ghana Gasoline prices, 22-Nov-2021.

Ghana Gasoline prices Litre Gallon
EUR 1.042 3.944

How much is bag of foreign rice in Nigeria?

The average price of 50kg bag of foreign rice in Nigeria is ₦27,000.

Rice Brand Size (bag) Price
My Food Rice 50kg ₦33,000
Cap rice 50kg ₦30,000
Aani Golden Sella Basmati Rice 10kg ₦15,000
Aeroplane Indian Basmatic rice 5kg ₦8,000

How much is 1kg of rice in Nigeria?

Average prices of selected food products in Nigeria as of September 2021 (in Naira)

Characteristic Prices in Nigerian Naira
Rice, local, sold loose, 1kg 410.01
Rice, medium grained, 1kg 454.28
Rice, imported, high quality, sold loose, 1kg 546.77
Sweet potato, 1kg 192.07

How much water do you put in jasmine rice?

Named after the sweet-smelling jasmine flower, jasmine rice is a long grain rice native to Thailand with a delicate floral and buttery scent. The secret to cooking it perfectly is getting the right ratio of water to rice. Typically, the instructions on the package call for 1-1/2 cups water for every 1 cup of rice.