How much does milk cost in Uganda?

What is the cost of milk in Uganda?

Cost of Living in Uganda

Restaurants Edit
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1,520.00USh
Water (12 oz small bottle) 1,029.17USh
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 8,539.14USh

How much are groceries in Uganda?

Average Daily Costs

While meal prices in Uganda can vary, the average cost of food in Uganda is USh81,772 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Uganda should cost around USh32,709 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How much is a kg of rice in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Local Eggs Ugx WS 14,000/= RT 17,000/= Tray
Groundnuts Ugx WS 4,000/= RT 4,500/= kg
Irish Potatoes Ugx WS 1,200/= RT 1,500/= kg
Kayiso Rice Ugx WS 2,500/= RT 2,800/= kg

Is Nigeria cheaper than Uganda?

Nigeria is 11.8% cheaper than Uganda.

IT\'S FUNNING:  Does tmobile work in Ghana?

What can 1 dollar buy Uganda?

What can one US dollar buy in Uganda? ( 2020)

  • I litre of petrol or gasoline.
  • 3 litres of bottled water.
  • 1 cold Nile Special beer.
  • 12 minutes of airtime on MTN or Airtel mobile network.
  • 500 MBs or 0.5Gbs of internet data on Airtel of MTN mobile network.
  • 9 eggs.
  • 2 rolex sandwiches.
  • 1kg of sugar.

Is Uganda cheap for Indian?

India is 30.3% cheaper than Uganda.

How much does a house in Uganda cost?

Local house price variations

Kampala, the capital and the largest city in Uganda, has the country´s most expensive housing. The average price of two- and three-bedroom apartments in prime residential areas of Kampala stood at US$280,000 and US$325,000, respectively, in the first half of 2019, according to Knight Frank.

How much is a Litre of milk in Uganda?

The price of 1 liter (1 qt.) of whole fat milk in Kampala is 3,194 Shilling.

How much is a kilo of meat in Uganda?

Journalist @ New vision

ITEM PRICE BEFORE (Sh) CURRENT PRICE (Sh)
Rice 3000 3,300-4,000
Ground nuts 4,800 5,400
Beans (per kilogram) 2,500 3,500
Meat(per kilogram) 9,000 10,000

How much is maize in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Maize grain Ugx WS 1,050/= RT 1,300/= kg
Matooke Fingers Ugx WS 1,500/= RT 2,000/= kg
Millet Flour Ugx WS 2,800/= RT 3,000/= kg
Millet Grain Ugx WS 2,500/= RT 2,750/= kg

How much is 50kg of maize flour in Uganda?

93, 000-95,000 per 50kg sack wholesale price Kampala.

How much is beans in Uganda?

The prices of beans in Uganda per tonne for the years 2016, 2017, 2018 and 2019 were US$ 164.39, US$ 236.88, US$ 361.68 and US$ 484.99 respectively.

IT\'S FUNNING:  Which business is best in Ethiopia?

Is Uganda cheaper than Kenya?

Uganda is 20.0% more expensive than Kenya.

What is the cost of living in Kampala Uganda?

Summary about cost of living in Kampala, Uganda: Family of four estimated monthly costs are 1,863$ (6,627,442USh) without rent. A single person estimated monthly costs are 524$ (1,863,827USh) without rent. Kampala is 65.06% less expensive than New York (without rent).

What is the cost of living in Nigeria?

Family of four estimated monthly costs are 1,609$ (665,686₦) without rent. A single person estimated monthly costs are 443$ (183,098₦) without rent. Cost of living in Nigeria is, on average, 56.27% lower than in United States. Rent in Nigeria is, on average, 15.67% lower than in United States.