How much does stuff cost in Uganda?

How expensive is stuff in Uganda?

Cost of living in Uganda is, on average, 52.62% lower than in United States.

Cost of Living in Uganda.

Restaurants Edit
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 92,500.00USh
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 25,000.00USh
Domestic Beer (1 pint draught) 3,500.00USh
Imported Beer (12 oz small bottle) 6,000.00USh

How much money do you need to live comfortably in Uganda?

Summary about cost of living in Kampala, Uganda: Family of four estimated monthly costs are 1,861$ (6,634,466USh) without rent. A single person estimated monthly costs are 524$ (1,866,251USh) without rent.

How much is a kg of rice in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Local Eggs Ugx WS 14,000/= RT 17,000/= Tray
Groundnuts Ugx WS 4,000/= RT 4,500/= kg
Irish Potatoes Ugx WS 1,200/= RT 1,500/= kg
Kayiso Rice Ugx WS 2,500/= RT 2,800/= kg

How much is a kg of meat in Uganda?

Journalist @ New vision

IT\'S FUNNING:  What does the name Egypt mean?
ITEM PRICE BEFORE (Sh) CURRENT PRICE (Sh)
Rice 3000 3,300-4,000
Ground nuts 4,800 5,400
Beans (per kilogram) 2,500 3,500
Meat(per kilogram) 9,000 10,000

What can 1 dollar buy Uganda?

What can one US dollar buy in Uganda? ( 2020)

  • I litre of petrol or gasoline.
  • 3 litres of bottled water.
  • 1 cold Nile Special beer.
  • 12 minutes of airtime on MTN or Airtel mobile network.
  • 500 MBs or 0.5Gbs of internet data on Airtel of MTN mobile network.
  • 9 eggs.
  • 2 rolex sandwiches.
  • 1kg of sugar.

How much is 1kg of beans in Uganda?

3500-3600/kg, Large Nambale beans cost Ugx. 3200-3300/kg.

How much does a house in Uganda cost?

Local house price variations

Kampala, the capital and the largest city in Uganda, has the country´s most expensive housing. The average price of two- and three-bedroom apartments in prime residential areas of Kampala stood at US$280,000 and US$325,000, respectively, in the first half of 2019, according to Knight Frank.

How expensive is Uganda food?

While meal prices in Uganda can vary, the average cost of food in Uganda is USh81,772 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Uganda should cost around USh32,709 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

Is Nigeria cheaper than Uganda?

Nigeria is 11.8% cheaper than Uganda.

How much is maize in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Maize grain Ugx WS 1,050/= RT 1,300/= kg
Matooke Fingers Ugx WS 1,500/= RT 2,000/= kg
Millet Flour Ugx WS 2,800/= RT 3,000/= kg
Millet Grain Ugx WS 2,500/= RT 2,750/= kg
IT\'S FUNNING:  What is the salary of a degree nurse in Ghana?

How much is 50kg of maize flour in Uganda?

93, 000-95,000 per 50kg sack wholesale price Kampala.

How much does a banana cost in Uganda?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Banana (1 lb) 2,159.50USh
Oranges (1 lb) 2,315.05USh
Tomato (1 lb) 1,968.55USh
Potato (1 lb) 1,749.47USh

How much is a Litre of milk in Uganda?

The price of 1 liter (1 qt.) of whole fat milk in Kampala is 3,194 Shilling.

How much is a chicken in Uganda?

Currently, a one-day-old chick is goes for between Shs1,500 and Shs1,700 compared to Shs1,200 and Shs1,300 for broilers. Layers [chicks] are selling at between Shs2,500 and 2,700 up from Shs2,200 and Shs2,300.