How much is 1kg of rice in Uganda?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Kampala is 4,951 Shilling. This average is based on 9 price points.

How much is a kilogram of rice in Uganda?

Journalist @ New vision

ITEM PRICE BEFORE (Sh) CURRENT PRICE (Sh)
Rice 3000 3,300-4,000
Ground nuts 4,800 5,400
Beans (per kilogram) 2,500 3,500
Meat(per kilogram) 9,000 10,000

What is the price of rice in Uganda today?

Prices

Commodity Price Units
Kayiso Rice Ugx WS 2,500/= RT 2,800/= kg
Super Rice Ugx WS 3,500/= RT 3,800/= kg
Upland Rice Ugx WS 2,800/= RT 3,000/= kg
Maize Flour Ugx WS 1,500/= RT 1,800/= kg

What is the cost of 1 kg rice?

1 Kg Basmati Rice, 5kg And 25 Kg, Rs 75 /kilogram Shiva Baba Traders | ID: 18339082848.

Is Uganda expensive to live?

Family of four estimated monthly costs are 1,710$ (6,092,615USh) without rent. A single person estimated monthly costs are 485$ (1,727,706USh) without rent. Cost of living in Uganda is, on average, 53.07% lower than in United States. Rent in Uganda is, on average, 78.49% lower than in United States.

IT\'S FUNNING:  Is McDonald in Kenya?

How much is 1kg of beans in Uganda?

3500-3600/kg, Large Nambale beans cost Ugx. 3200-3300/kg.

How much is beans in Uganda?

The prices of beans in Uganda per tonne for the years 2016, 2017, 2018 and 2019 were US$ 164.39, US$ 236.88, US$ 361.68 and US$ 484.99 respectively.

How much is a kilo of liver in Uganda?

The price of a kilogram of liver has kept constant for a year now at sh10, 000. The price of chicken in various city Markets is impressive. At Nakasero Market, the price ranges from sh12, 000 to sh30, 000 based on size. At Kalerwe Market price ranges from from sh11, 000 to sh25,000.

How much is a kg of maize in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Kayiso Rice Ugx WS 2,650/= RT 2,800/= kg
Matooke Ugx WS 15,000/= RT 18,000/= Bunch
Maize Flour Ugx WS 1,800/= RT 2,000/= kg
Maize grain Ugx WS 1,050/= RT 1,300/= kg

How much is a sack of Irish potatoes in Kampala 2021?

A sack of Irish potatoes costs between sh180,000 and sh200, 000. A large size tin is at sh20,000 while a small one goes for sh15,000.

How do you calculate 1kg price?

Since you ask for a formula, suppose the price were 1 kg for r rupees= r rupees per kg= r rupees/kg. What is the price for x grams? There are 1000 grams per kg so x grams is x/1000 kg and the price will be (x/1000)kg * r rupees/kg= xr/1000 rupees.

How many cups of rice is 1kg?

In terms of uncooked rice, cups can accomodate 200gms rice and hence we will get about 5 cups for 1 kg of rice. Its totally depends upon size of the cup. But ideal volume of a cup is 200 grams i.e. 5 cups will amounts to 1 k.g.

IT\'S FUNNING:  How many countries and nationalities are in Ethiopia?

How much rice do I need for 1 person?

When it comes to rice the norm seems to be about ½ cup (90g) per person, although some people prefer to use a bit less – about 1/3 cup (60g) per person. And remember we are talking about uncooked rice here, which means that when it’s cooked it’s usually about a cup per person, as rice doubles in size.

Is Nigeria cheaper than Uganda?

Nigeria is 11.8% cheaper than Uganda.

What can 1 dollar buy Uganda?

What can one US dollar buy in Uganda? ( 2020)

  • I litre of petrol or gasoline.
  • 3 litres of bottled water.
  • 1 cold Nile Special beer.
  • 12 minutes of airtime on MTN or Airtel mobile network.
  • 500 MBs or 0.5Gbs of internet data on Airtel of MTN mobile network.
  • 9 eggs.
  • 2 rolex sandwiches.
  • 1kg of sugar.

What is the average price of a house in Uganda?

Local house price variations

The average price of two- and three-bedroom apartments in prime residential areas of Kampala stood at US$280,000 and US$325,000, respectively, in the first half of 2019, according to Knight Frank. The average price for four- to five-bedroom bungalows was US$ 1 million.