How much is a liter of milk in Kenya?

The price of 1 liter (1 qt.) of whole fat milk in Nairobi is Shilling99.

How much does milk cost in Kenya?

A single person estimated monthly costs are 477$ (53,429KSh) without rent. Cost of living in Kenya is, on average, 51.02% lower than in United States.

Cost of Living in Kenya.

Restaurants Edit
Water (12 oz small bottle) 45.59KSh
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 322.93KSh
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 47.53KSh

What is the cost of a litre of milk?

1 Liter Fresh Cow Milk at Rs 55/litre | Fresh Cow Milk | ID: 19015842848.

How much money do you need to live comfortably in Kenya?

2018 figures from Numbeo show that a four-person family living in Nairobi can expect to spend Ksh193,854.79 a month simply on living costs — this figure doesn’t include rent or mortgage expenses. Kenya’s fast broadband service costs Khs5,507.69 a month.

Which country has the cheapest milk?

This page allows you to see current prices by country. You can see prices only for countries with a decent number of contributors.

Prices by Country of Milk (regular), (1 liter) (Markets)

IT\'S FUNNING:  Is Mount Kenya hard to climb?
Rank Country Milk (regular), (1 liter)
1 Taiwan 3.32
2 Lebanon 3.32
3 Hong Kong 3.03
4 Nigeria 2.70

How much is a kilo of cheese in Kenya?

Kenya Cheese Prices

In 2019 the export price changed to $14.64 per kilo, by 22.402%.

Is 50 dollars a lot in Kenya?

Daily Money Needed for Traveling in Kenya – I would say that if you have anywhere from $20 on the lowest end to $50 per day, depending on your style of travel and what sites you want to visit, you will be able to accomplish a lot and have a very enjoyable time in Kenya.

What is the cost of 1 kg milk?

“Amul, as a policy, passes on almost 80 paise of every rupee paid by consumers for milk and milk products to the milk producers. The price revision shall help in sustaining remunerative milk prices to our milk producers and to encourage them for higher milk production,” the company said, the IANS reported.

What is the price of milk?

Full cream milk (poly pack) will be available at ₹ 57 per litre up from ₹ 55 per litre now. Prices of toned milk has been revised to ₹ 47 from ₹ 45 per litre, while double toned milk (Live Lite) rates have gone up to ₹ 41 from ₹ 39 per litre. Cow milk will cost ₹ 49 from Sunday as against ₹ 47 per litre now.

How do you calculate cost per litre?

To estimate the fuel cost for a trip you must know the trip distance, the average per litre cost of fuel and the vehicle’s fuel consumption.

  1. Divide the trip distance by 100.
  2. Multiply the result of this by the fuel consumption.
  3. Then multiply this figure by the cost of fuel/litre.
IT\'S FUNNING:  What does Kenya export to the US?

Is Kenya more expensive than Nigeria?

Kenya is 54.3% more expensive than Nigeria.

How much does it cost to buy a house in Nairobi Kenya?

That said, the average purchase price of a 1 to a 3-bedroom house in Nairobi as of 2019 was 14.4 million shillings (US$140,666), while that of a 4-6 bedroom residential averaged at about 39.1 million shillings (US$ 381,948).

Which country has the most expensive milk?

Norway is the most expensive country for dairy products (milk, cheese and eggs).

What is the price of 1 kg chicken in USA?

Prices in supermarkets in United States.

Milk (regular), (1 liter) 0.86 USD (0.53-1.80)
Chicken breasts (skinless and boneless) – (1kg) 9.20 USD (4.40-18)
Apples (1kg) 4.50 USD (2.20-8.80)
Oranges (1kg) 4.00 USD (1.50-10.00)
Potatoes (1kg) 2.60 USD (0.88-6.60)

How much is milk in Africa?

Cost of Living in South Africa

Restaurants Edit
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 14.79R
Water (12 oz small bottle) 11.35R
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 60.58R